Opis produktu
Opis produktu
Neobiotic 11,72 mg/g to lek w postaci zawiesiny w aerozolu przeznaczony do miejscowego stosowania na skórę w przypadku zakażeń bakteryjnych skóry, niewielkich owrzodzeń, oparzeń, a także drobnych ran. Preparat może być stosowany krótkotrwale (3 do 7 dni) u osób dorosłych i dzieci powyżej 12 roku życia.
Jak działa Neobiotic?
Substancją czynną leku jest neomycyna w postaci neomycyny siarczanu, będąca antybiotykiem aminoglikozydowym o szerokim spektrum działania przeciwbakteryjnego — działa na wiele bakterii Gram-dodatnich i Gram-ujemnych.
Neobiotic jest skuteczny w krótkotrwałym, miejscowym leczeniu bakteryjnych zakażeń skóry.
Wskazania
Lek Neobiotic 11,72 mg/g stosuje się u dorosłych i dzieci powyżej 12 roku życia:
krótkotrwale i miejscowo w przypadku zakażeń bakteryjnych skóry, drobnych ran (zadrapania, otarcia, ukąszenia owadów), niewielkich owrzodzeń i oparzeń.
Skład
1 g zawiesiny zawiera:
substancję czynną: neomycyna (Neomycinum) 11,72 mg,
substancje pomocnicze: sorbitanu trioleinian, lecytyna (pochodzenia zwierzęcego), izopropylu mirystynian, drivosol 35A [propan (min. 23%) n-butan (max. 5,0%), izobutan (min. 71,5%)].
Działanie
Przeciwbakteryjne.
Dawkowanie
Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza, lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Lek jest przeznaczony do stosowania miejscowego.
Dorośli i młodzież powyżej 12 roku życia: chorobowo zmienione miejsca na skórze spryskiwać strumieniem zawiesiny przez 1 do 3 sekund, trzymając pojemnik pionowo, główką rozpyłową do góry, w odległości 15 cm do 20 cm.
Zwykle lek stosuje się 2 lub 3 razy na dobę, w równych odstępach czasu.
Po każdym nałożeniu leku, należy dokładnie umyć ręce mydłem i wodą.
Przed każdym użyciem kilkakrotnie energicznie wstrząsnąć pojemnik
Czas trwania leczenia: lek jest przeznaczony do krótkotrwałego stosowania (3 do 7 dni). Jeśli objawy nasilą się lub nie ma poprawy po 7 dniach stosowania, lek należy odstawić i skontaktować się z lekarzem. Nie należy stosować leku dłużej niż 7 dni bez porozumienia z lekarzem.
Przeciwwskazania
Nie stosować w przypadku nadwrażliwości na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą preparatu.
Nie stosować na uszkodzone i duże powierzchnie skóry, sączące zmiany chorobowe i owrzodzenia żylakowate.
Nie stosować na błony śluzowe.
Nie stosować łącznie z innymi lekami uszkadzającymi słuch i (lub) nerki.
Nie stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat.
Nie stosować w okresie ciąży i karmienia piersią.
Przechowywanie
Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C, z dala od światła słonecznego, źródeł ciepła, gorących powierzchni, źródeł iskrzenia, otwartego ognia i innych źródeł zapłonu.
Nie należy przechowywać w lodówce.
Działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Ciężkie działania niepożądane:
Jeśli wystąpi którykolwiek z wymienionych poniżej działań niepożądanych, należy przerwać stosowanie leku i niezwłocznie poinformować lekarza lub zgłosić się do najbliższego oddziału ratunkowego w szpitalu.
Neomycyna stosowana długotrwale na dużych powierzchniach skóry, zwłaszcza uszkodzonej, może wchłaniać się do krwi i wywoływać reakcje niepożądane charakterystyczne dla działania ogólnoustrojowego – np. uszkodzenie nerek i (lub) uszkodzenie słuchu. Działania te występują z częstością nieznaną (nie mogą być określone na podstawie dostępnych danych)
Inne możliwe działania niepożądane:
Częstotliwość nieznana:
uczulenie (może pojawić się, zwłaszcza jeśli lek jest stosowany długotrwale),
swędzenie,
wysypka,
zaczerwienie,
obrzęk (może wystąpić w miejscu stosowania leku).
Interakcje
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie, lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować.
Podczas leczenia nie należy jednocześnie stosować miejscowo innych leków, ponieważ może to wpływać na stężenia substancji czynnych w miejscu aplikacji leku oraz spowodować wystąpienie interakcji lub podrażnienia skóry.
Długotrwałe stosowanie jednocześnie z lekami działającymi nefro- i (lub) ototoksycznie (np. gentamycyna, kwas etakrynowy, kolistyna) może nasilać toksyczność neomycyny.
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Przed rozpoczęciem stosowania leku Neobiotic należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą.
Należy zachować szczególną ostrożność:
lek Neobiotic w postaci aerozolu przeznaczony jest tylko do stosowania na skórę,
nie wdychać rozpylanej substancji,
chronić oczy przed rozpylaną substancją. W razie przedostania się zawiesiny do oczu należy je dokładnie przemyć letnią wodą,
unikać kontaktu leku z błonami śluzowymi.
Jeśli w miejscu stosowania wystąpi podrażnienie skóry, należy przerwać stosowanie leku i skontaktować się z lekarzem.
Z uwagi na ototoksyczne (uszkadzające słuch) i nefrotoksyczne (uszkadzające nerki) działanie neomycyny, leku nie należy stosować długotrwale, na duże powierzchnie skóry lub na uszkodzoną skórę. Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek lub z upośledzeniem słuchu powinni ostrożnie stosować ten lek, ponieważ istnieje u nich większe prawdopodobieństwo wystąpienia działania szkodliwego na nerki i (lub) słuch.
Długotrwałe stosowanie leku może doprowadzić do rozmnażania szczepów bakterii opornych na neomycynę oraz alergii na neomycynę. W przypadku zakażeń wywołanych przez bakterie niewrażliwe na neomycynę lub grzyby, lekarz zastosuje odpowiednie leczenie.
Leku nie należy stosować pod opatrunkami okluzyjnymi (uszczelniającymi).
Nie należy bandażować powierzchni skóry, na którą naniesiono lek.
Dzieci i młodzież
Nie stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat.
Ciąża i karmienie piersią
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Stosowanie leku Neobiotic w okresie ciąży i karmienia piersią jest przeciwwskazane ze względu na ryzyko wystąpienia ewentualnego działania ogólnoustrojowego neomycyny [działanie szkodliwe na słuch i (lub) nerki].
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn
Brak danych dotyczących wpływu leku na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Podmiot odpowiedzialny
Tarchomińskie Zakłady Farmaceutyczne "Polfa" Spółka Akcyjna
ul. A. Fleminga 2
03-176 Warszawa
Dodatkowe informacje
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych, dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu