Opis produktu
Lek Erdosol Respiro zawiera substancję czynną erdosteinę, która należy do grupy leków mukolitycznych - zmniejszających lepkość wydzieliny oskrzelowej i ułatwiających wykrztuszanie.
SKŁAD
Substancją czynną leku jest erdosteina. Jedna tabletka zawiera 225 mg erdosteiny.
Pozostałe składniki to: krzemionka koloidalna bezwodna, wapnia wodorofosforan bezwodny, magnezu stearynian, celuloza mikrokrystaliczna, skrobia żelowana, kukurydziana, karboksymetyloskrobia sodowa (typ A), sukraloza.
DAWKOWANIE
Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w tej ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Zalecana dawka dla dorosłych: 1 tabletka 2 lub 3 razy na dobę.
Leku nie należy stosować przed snem. Jeśli po upływie 3 dni nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy zwrócić się do lekarza.
Pacjenci w podeszłym wieku
Nie ma konieczności zmiany dawkowania u pacjentów w wieku powyżej 65 lat.
Dawkowanie leku Erdosol Respiro u dzieci i młodzieży
Zalecana dawka dla młodzieży w wieku powyżej 12 lat: 1 tabletka 2 razy na dobę.
Leku nie należy podawać dzieciom w wieku poniżej 12 lat.
WSKAZANIA
Erdosol Respiro jest stosowany w celu rozrzedzenia i ułatwienia wykrztuszania śluzowej wydzieliny z dróg oddechowych, jako lek wspomagający w leczeniu ostrych i przewlekłych schorzeń dróg oddechowych, takich jak stany zapalne nosa, zatok przynosowych, krtani, tchawicy, oskrzeli oraz płuc.
Jeśli po upływie 3 dni nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy zwrócić się do lekarza.
Lek Erdosol Respiro jest wskazany do stosowania u dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 12 lat.
PRZECIWWSKAZANIA
Kiedy nie stosować leku Erdosol Respiro?
jeśli pacjent ma uczulenie na substancję czynną lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku albo na substancje zawierające wolne grupy SH (np.: acetylocysteinę);
jeśli u pacjenta występują zaburzenia czynności wątroby;
jeśli u pacjenta występuje niewydolność nerek;
jeśli u pacjenta występuje homocystynuria (genetycznie uwarunkowana choroba metaboliczna polegająca na nieprawidłowym metabolizmie aminokwasu metioniny) zwłaszcza u pacjentów na diecie wykluczającej metioninę;
u dzieci w wieku poniżej 12 lat.
DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE / SKUTKI UBOCZNE
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią. Odnotowano następujące działania niepożądane:
Często (u 1 do 10 na 100 pacjentów): ból w nadbrzuszu, nudności, ból głowy.
Niezbyt często (u 1 do 10 na 1000 pacjentów): zgaga, zaparcie, suchość jamy ustnej, zawroty głowy, ogólne złe samopoczucie, biegunka.
Rzadko (u 1 do 10 na 10 000 pacjentów): brak odczuwania smaku lub zaburzenia smaku, objawy alergii: wysypka, pokrzywka, gorączka.
U niektórych osób w czasie stosowania leku Erdosol Respiro mogą wystąpić inne działania niepożądane.
OSTRZEŻENIA DOTYCZĄCE DZIAŁANIA LEKU
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Przed rozpoczęciem stosowania leku Erdosol Respiro należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą. W przypadku wystąpienia typowych objawów nadwrażliwości (wysypka, pokrzywka) należy natychmiast przerwać leczenie.
Ostrożnie stosować u pacjentów z osłabionym odruchem kaszlowym lub zaburzeniami oczyszczania rzęskowego (ze względu na ryzyko nagromadzenia dużych ilości śluzu).
Ryzyko wystąpienia działań niepożądanych można zmniejszyć poprzez stosowanie najmniejszych skutecznych dawek, w możliwie najkrótszym okresie.
Jeśli nie nastąpiła poprawa, pacjent powinien zgłosić się do lekarza, który rozważy przerwanie leczenia. Nie jest wymagane dostosowanie dawek u dorosłych z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP).
Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek
Leku Erdosol Respiro nie należy stosować u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek. U pacjentów z ciężką niewydolnością nerek mogą gromadzić się powstające w wątrobie metabolity erdosteiny.
Lek Erdosol Respiro zawiera sód
Lek Erdosol Respiro zawiera mniej niż 1 mmol (23 mg) sodu na tabletkę, to znaczy lek uznaje się za „wolny od sodu”.
INTERAKCJE Z INNYMI LEKAMI
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować.
Nie obserwowano interakcji z innymi lekami, stosowanymi w leczeniu zakażeń dróg oddechowych i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, takimi jak: teofilina, leki powodujące rozkurcz mięśni gładkich oskrzeli (kortykosteroidy), erytromycyna, amoksycylina lub kotrimoksazol.
Po podaniu erdosteiny wykazano zwiększenie stężenia amoksycyliny w drogach oddechowych.
Leczenie skojarzone z lekami zmniejszającymi odruch kaszlowy (przeciwkaszlowymi) może powodować nagromadzenie dużej ilości wydzieliny oskrzelowej, co może doprowadzić do pogorszenia stanu pacjenta w przebiegu choroby np. wskutek pogorszenia wydolności oddechowej.
Aby nie dopuścić do wystąpienia powikłań, nie należy łączyć leków przeciwkaszlowych i sekretolitycznych (zwiększających wydzielanie), szczególnie przed snem.
CIĄŻA I KARMIENIE PIERSIĄ
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku. Nie zaleca się stosowania leku u kobiet w ciąży lub karmiących piersią.
Erdosol Respiro a prowadzenie pojazdów
PROWADZENIE POJAZDÓW I OBSŁUGA MASZYN
Lek Erdosol Respiro nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Dodatkowe informacje
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych, dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu